Aktualności

Urodzinowa sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie
Dnia 20 października 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt. „Żeromski. Miejsca, pamiątki i ślady”, na której gościli animatorzy, przewodnicy i historycy z Ciekot, Kielc, Nałęczowa, Zakopanego, Gdyni, Konstancina i z Warszawy. Usłyszeliśmy interesujące opisy miejsc, w których mieszkał i bywał Stefan Żeromski, zobaczyliśmy zbiory pamiątek, dowiedzieliśmy się o działaniach popularyzatorskich. Poniżej, w galerii zdjęcia z Konferencji. 

Uroczystość upamiętniająca ofiary masowej egzekucji, w której zginęła moja babcia, synowa Bolesławy Żeromskiej.
30 lipca 1944 w niemieckim obozie/areszczcie Gestapo w Forcie III w Pomiechówku odbyła się masowa metodyczna egzekucja 281 polskich więźniów. W egzekucji tej została rozstrzelana moja babcia Bogumiła z Góreckich Endrych, siostrzenica Stefana Żeromskiego. 30 lipca 2022, w 78 rocznicę egzekucji, w Forcie III w Pomiechówku odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary tego morerstwa oraz odbył się uroczysty Apel Poległych. Pamięć o tym miejscu i ofiarach jest utrzymywana w przestrzeni poblicznej dzięki Fundacji Fort III Pomiechówek. Poniżej zdjęcia z uroczystości oraz historyczne zdjęcie z ekshumacji ofiar, w kwietniu 1945 roku, z udziałem 19 letniej mojej Mamy. 

Artykuł o historii rodziny siostry Stefana Żeromskiego w 10. edycji „Zeszytów Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego”
Dziesiąty, jubileuszowy „Zeszyt Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego” w dziale poświęconym rodzinie Stefana Żeromskiego po raz pierwszy w postaci drukowanej zamieszcza historię rodziny Bolesławy Żeromskiej, młodszej siostry pisarza, spisaną przez jej prawnuka, Krzysztofa Piwowarczyka. Artykuł ten jest ilustrowany unikalnymi zdjęciami i dokumentami z archiwum rodzinnego.
Przejdź do zakupu dziesiątego „Zeszytu Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego” z artykułem autora strony, prawnuka Bolesławy Żeromskiej »

Zmarła prof. dr hab. Kwiryna Handke 
16 maja 2021 r. zmarła prof. dr hab. Kwiryna Handke, założycielka  Stowarzyszenia imienia Stefana Żeromskiego i jego długoletnia prezeska, była wybitną językoznawczynią oraz badaczką języka Stefana Żeromskiego. Prof. Handke stworzyła i zrealizowała koncepcję nowatorskiego tematycznego słownika pisarza. W latach 2002-2014 opublikowano 16 autorskich tomów tego słownika w serii zatytułowanej "Słownictwo pism Stefana Żeromskiego". Była również warsavianistką oraz dobrym i mądry człowiekiem. 

Partner strony rodzinazeromskiego.pl - Fundacja Fort III Pomiechówek »
Fort III Pomiechówek to zapomniane miejsce kaźni tysięcy Polaków - ofiar niemieckiego terroru. Miejsce w którym w zbiorowych grobach, na porośniętej trawą i krzakami łące, spoczywają mężczyźni, kobiety i dzieci. Zamordowani to działacze Polskiego Państwa Podziemnego, duchowni i zwykli mieszkańcy Mazowsza. Jednym z głównych celów Fundacji jest stworzenie bazy danych osób więzionych i zamordowanych w Forcie III Pomiechówek i ocalenie pamięci o Nich.
W Forcie III w Pomiechówku w lipcu 1944 roku została uwięziona i zamordowana moja babcia, siostrzenica Stefana Żeromskiego.

Pogrzeb dra Adama Ciszewskiego, wnuka Bolesławy Żeromskiej
Dn. 22 czerwca 2020 roku na Cemntarzu Wolskim w Warszawie odbył się pogrzeb dra Adama Ciszewskiego, wnuka Bolesławy Żeromskiej, siostry Stefana Żeromskiego, który zmarł w Vancouver 30 kwietnia 2020 roku. W pogrzebie uczestniczyła najbliższa rodzina, w tym Agata Ciszewska i Krzysztof Piwowarczyk, prawnukowie Bolesławy Żeromskiej. 

Spotkanie literackie z cyklu „Żeromski od nowa”
Dnia 23 listopada 2019 r. w mieszkaniu Stefana Żeromskiego na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie literackie z cyklu „Żeromski od nowa” poświęcone niezwykłej historii XXI tomu dziennika pisarza. Wykład wygłosiła dr hab. Katarzyna Sobolewska, fragmenty dziennika czytał Jacek Pacocha, spotkanie prowadził Daniel Artymowski.
Po odczycie głos zabrał Krzysztof Piwowarczyk, prawnuk siostry Stefana Żeromskiego, Bolesławy i przedstawił historię rodziny siostry pisarza. 

 • Dziesiąty, jubileuszowy „Zeszyt Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego”

  Dziesiąty, jubileuszowy „Zeszyt Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego”

 • Spotkanie Literackie w mieszkaniu Żeromskiego. Krzysztof Piwowarczyk prawnuk Bolesławy Żeromskiej

  Spotkanie Literackie w mieszkaniu Żeromskiego. Krzysztof Piwowarczyk prawnuk Bolesławy Żeromskiej

 • Spotkanie Literackie w mieszkaniu Żeromskiego.

  Spotkanie Literackie w mieszkaniu Żeromskiego.

 • 96 rocznica śmierci Stefana Żeromskiego

  96 rocznica śmierci Stefana Żeromskiego

 • Zebranie Stowarzyszenia imienia Stefana Żeromskiego 2021

  Zebranie Stowarzyszenia imienia Stefana Żeromskiego 2021

 • Prof. dr hab. Kwiryna Handke

  Prof. dr hab. Kwiryna Handke

 • Pogrzeb Adama Ciszewskiego wnuka Bolesławy Żeromskiej

  Pogrzeb Adama Ciszewskiego wnuka Bolesławy Żeromskiej

 • Ekshumacja Fort III Pomiechówek 1945

  Ekshumacja Fort III Pomiechówek 1945

 • 78 rocznica egzekucji w Forcie III Pomiechówek, lipiec 2022

  78 rocznica egzekucji w Forcie III Pomiechówek, lipiec 2022

 • 78 rocznica egzekucji w Forcie III Pomiechówek, lipiec 2022

  78 rocznica egzekucji w Forcie III Pomiechówek, lipiec 2022

 • Urodzinowa sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie

  Urodzinowa sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie

 • Urodzinowa sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie

  Urodzinowa sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie

Script logo
Design marcinkaczmar.pl