Bolesława Żeromska-Endrych młodsza siostra Pisarza

Moi prapradziadkowie, rodzice Stefana Żeromskiego - Wincenty i Józefa Żeromscy mieli jedynego syna Stefana i cztery córki: dwie zmarłe w dzieciństwie oraz starszą od Pisarza Aleksandrę i młodszą o 5 lat Bolesławę, która była moją prababcią. Aleksandra zniknęła rodzinie z oczu a Bolesława, pomimo początkowo bardzo trudnych warunków, ułożyła sobie życie rodzinne pozostawiając po sobie pamiętające o niej dzieci, wnuki i prawnuki. 

Przez całe życie towarzyszyły mi Dzienniki Żeromskiego, w których w dzieciństwie, moja mama pokazywała mi fragmenty dotyczące jej babci a mojej prababci, siostry Pisarza. Egzemplarz ten mam do dziś. Zawsze gdy przechodziliśmy przez Plac Teatralny, a mieszkaliśmy niedaleko, przechodząc niedaleko ulicy Daniłowiczowskiej, moja mama wspominała babcię i wizyty u niej w czasach swojego dzieciństwa.  

Krzysztof Piwowarczyk, prawnuk Bolesławy Żeromskiej 

  • Życie Bolesławy Żeromskiej

    Matka rodzeństwa umarła na gruźlicę w roku w 1879 gdy Stefan Żeromski miał 15 lat i był już poza domem rodzinnym, w gimnazjum w Kielcach a siostra miała wówczas 10 lat. Po śmierci matki Bolesława trafiła na wychowanie do ciotki ze strony matki, Marii z Katerlów Kozłowskiej. Rodzina Kozłowskich nie dbała o dziecko, miała zapewnione wyżywienie i poza tym się nią nie interesowano. Na kilka tygodni przed śmiercią ojca w 1883 roku, gdy Bolesława miała 14 lat odesłano ją z powrotem do Ciekot. 
    Czytaj więcej ...

  • Akt zgonu Bolesławy Endrych z Żeromskich pochodzący z ksiąg parafii Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Archiwum autora strony.

    Śmierć Bolesławy z Żeromskich Endrychowej - siostry Stefana Żeromskiego

    II wojna światowa okazała się dla rodziny Endrychów tragiczna. Moja prababcia, Bolesława Endrych, siostra Stefana Żeromskiego, ginie 19 marca 1940 roku. Według relacji mojej mamy, moja prababcia była ofiarą niemieckiej egzekucji na ulicy Senatorskiej w Warszawie. 
    Czytaj więcej ...

  • Relacje rodzeństwa Bolesławy i Stefana Żeromskich

    Od wczesnej młodości brat i siostra znaleźli się w dwóch różnych światach. Stefan Żeromski na studiach w Warszawie a jego młodsza siostra w niepewnej sytuacji życiowej w rodzinnych stronach. Nastepnie ich drogi dalej się rozdzielały w szeroką działalność znanego pisarza i bardzo trudne życie młodej kobiety, która musi je sobie ułożyć samodzielnie. Należy pamiętać, że w tamtym okresie przepływ informacji wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Oboje żywili do siebie nawzajem uczucia rodzinne. Świadczy o tym między innymi zachowany serdeczny list 20 letniego Żeromskiego do siostry. 
    Czytaj więcej ...

Script logo
Design marcinkaczmar.pl