Rodzina Stefana Żeromskiego współcześnie w Warszawie

Siostra pisarza Bolesława Endrych mieszkała na ulicy Daniłowiczowskiej w centrum Warszawy, w okolicy Teatru Wielkiego. W Warszawie urodziły się dzieci Bolesławy i Jana Endrychów. Córka Bolesławy Żeromskiej, Cecylia mieszkała w Łowiczu ale Adam Ciszewski, syn Cecylii i wnuk Bolesławy, mieszkał z rodziną w centrum Warszawy, w okolicy Nowego Światu. Danuta Piwowarczyk, moja mama, wnuczka siostry Pisarza, wraz z rodziną mieszkała również w centrum Warszawy, niedaleko ulicy Daniłowiczowskiej. Członkowie tej części rodziny Stefana Żeromskiego, podobnie jak Pisarz są silnie związani z Warszawą i są ze sobą w stałym kontakcie, chociaż nie eksponowali swojego pokrewieństwa ze Stefanem Żeromskim.

Obecnie, z najbliższych krewnych drugiego i trzeciego pokolenia Bolesławy Żeromskiej, żyją prawnukowie: Krzysztof Piwowarczyk i Agata Ciszewska oboje przez całe życie mieszkają w Warszawie i są lekarzami. Oboje jesteśmy najbliższymi żyjącymi w Polsce oraz zidentyfikowanymi krewnymi Stefana Żeromskiego. Wnuk Bolesławy, dr Adam Ciszewski zmarł w Kanadzie w 1920 roku. 

W mojej rodzinie oraz w rodzinie Jędrychów, potomków Józefa Endrycha, brata Jana – szwagra Bolesławy, zachowano świadomość faktu pokrewieństwa ze Stefanem Żeromskim. W rodzinie panowała postawa nieafiszowania się w otoczeniu z naszymi koligacjami, a szczególnie niewykorzystywania ich do budowania własnej pozycji. Jesteśmy, jako rodzina pełni szacunku dla siostry pisarza i jej męża, a następnie naszych dziadków i rodziców, że pomimo tylu tragicznych przeciwności losu, możemy obecnie, z naszej pozycji, przedstawić historię rodziny Bolesławy Żeromskiej w kontekście rodziny Żeromskich i Stefana Żeromskiego, wielkiego polskiego pisarza. 

Krzysztof Piwowarczyk, autor strony, prawnuk Bolesławy Żeromskiej »

Script logo
Design marcinkaczmar.pl