Warszawa Żeromskiego

 • Stefan Żeromski

  Stefan Żeromski

 • Pokój Pisarza</br>w Zamku Królewskim</br>w Warszawie

  Pokój Pisarza
  w Zamku Królewskim
  w Warszawie

 • Grób Stefana Żeromskiego</br>w Warszawie

  Grób Stefana Żeromskiego
  w Warszawie

Stefan Żeromski herbu Jelita urodzony 14 października 1864 w Strawczynie, zmarły 20 listopada 1925 w Warszawie. Wychował się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Polski prozaik, publicysta, dramaturg; pierwszy prezes polskiego PEN Clubu, nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich w historii, nazwany „sumieniem narodu. Na jego twórczości wychowało się kilka pokoleń Polaków.

Stefan Żeromski w Warszawie

Stefan Żeromski był związany z Warszawą od czasu swoich studiów w Warszawskiej Szkole Weterynaryjnej w latach 1886-1888. Potem, po powrocie z Raperswilu, w latach 1896-1903 pracował w Bibliotece Ordynacji Zamoyskich. W 1919 r. wrócił do stolicy i mieszkał pod różnymi adresami. Początkowo zamieszkał w podwarszawskim Konstancinie w willi „Świt”, następnie otrzymał od prezydenta Stanisława Wojciechowskiego apartament na Zamku Królewskim. Spędził w nim resztę życia i szczytowy moment swojej kariery. Tu został laureatem pierwszej państwowej nagrody literackiej przyznawanej przez ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego. W mieszkaniu Żeromskiego na Zamku bywała elita kulturalna II Rzeczpospolitej: Zenon Przesmycki, Władysław Reymont, Jan Lorentowicz, Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz, Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Adam Strug i inni. W grudniu 1924 roku pisarz wziął udział w założeniu polskiego oddziału Pen Clubu, którego został pierwszym prezesem. W rocznicę uchwalenia Konstytucji, w maju 1925 roku, otrzymał Żeromski Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta. Zmarł w swoim pokoju na Zamku 20 listopada 1925 roku.
Stefan Żeromski jest pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.

Mieszkanie Stefana Żeromskiego w Zamku Królewskim w Warszawie

Z inicjatywy prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego rodzina Żeromskich otrzymała mieszkanie w Zamku Królewskim w Warszawie. Mieszkanie to ma dziś inny układ. Dawny salon i jadalnia zostały umieszczone na podeście. Wnętrza zostały częściowo odtworzone według wskazówek i wspomnień żony i córki Żeromskiego. W małym pokoju wśród nielicznych pamiątek po pisarzu znalazł swoje miejsce szesnastotomowy słownik jego tekstów – obrazujący i dokumentujący niezwykły językowy geniusz Stefana Żeromskiego.
Obecnie mieszkanie Stefana Żeromskiego stanowi ekspozycję stałą Zamku Królewskiego. Ponadto w dawnym salonie państwa Żeromskich odbywają się dziś odczyty, spotkania literackie i inscenizacje teatralne oraz zbierają się członkowie Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o życiu i twórczości pisarza.
W 2018 r. z mieszkania Żeromskiego na Zamku, Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką odczytali fragment „Przedwiośnia”, które było lekturą Narodowego Czytania.

Rodzina Stefana Żeromskiego w Warszawie

Siostra pisarza Bolesława Endrych mieszkała w centrum Warszawy, w okolicy Teatru Wielkiego, w odległości kilkuset metrów od placu Zamkowego. Jej córka Cecylia Endrychówna odwiedzała Żeromskiego w Konstancinie i w jego mieszkaniu na Zamku Królewskim. Po II wojnie światowej Adam Ciszewski, syn Cecylii i wnuk Bolesławy, mieszkał z rodziną również w centrum Warszawy, w okolicy Nowego Światu. Autor tej strony, Krzysztof Piwowarczyk, prawnuk Bolesławy, wychował się przy Placu Bankowym.Członkowie tej części rodziny Stefana Żeromskiego, podobnie jak on są silnie związani z Warszawą i są ze sobą w stałym kontakcie z pokolenia na pokolenie, chociaż dotychczas nie eksponowali swojego rodowodu.

Źródła: Wikipedia, Zamek Królewski w Warszawie, przekaz rodzinny.  

Script logo
Design marcinkaczmar.pl