Autor i misja strony

  • Krzysztof Piwowarczyk</br>autor strony

    Krzysztof Piwowarczyk
    autor strony

Jestem prawnukiem siostry Stefana Żeromskiego - Bolesławy Endrych z d. Żeromskiej, wnukiem siostrzeńca Pisarza, syna Bolesławy - Stanisława Endrycha, synem wnuczki Bolesławy Endrych z d. Żeromskiej, córki Stanisława Endrycha - Danuty Cecylii Piwowarczyk z d. Endrych. Rodzice Stefana Żeromskiego - Wincenty Żeromski i Józefa Żeromska (Katerla) są moimi prapradziadkami.

Pamięć o poprzednich pokoleniach zawsze była żywa w mojej rodzinie. Zdjęcia stanowiące ilustrację tej strony oraz szereg innych pamiątkowych fotografii, towarzszy mi przez całe życie. 

W związku z medialnymi doniesieniami osób bardzo daleko skoligaconych z rodziną Żeromskich i ich autoprezentacji medialnej jako najbliższej żyjącej rodziny pisarza, przedstawiam na tej stronie historię Bolesławy Żeromskiej – młodszej siostry Stefana Żeromskiego i jej potomków, w celu rozwiania wątpliwości dotyczących żyjącej rodziny Stefana Żeromskiego.

Jestem lekarzem, specjalistą pediatrą z doświadczeniem nabytym w Klinice Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Klinice Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Posiadam doktorat nauk medycznych z zakresu pulmonologii dziecięcej. Jestem członkiem Zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wyróżnionym Dyplomem Honorowym i Medalem im. Józefa Brudzińskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Pulmonologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Jestem autorem i współautorem oraz wydawcą książek i serwisów internetowych o lekach. W młodości, przed studiami medycznymi, ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie.

Misja strony

  • Upowszechnienie rzetelnej informacji o krewnych Stefana Żeromskiego, szczególnie o życiu siostry pisarza, Bolesławy Żeromskiej i jej potomków. 
    Rodzina Bolesławy Żeromskiej była bardzo ciężko doświadczona przez los, nieliczni jej członkowie dożyli starości i zmarli śmiercią naturalną. Najczęściej były to śmierci przedwczesne i tragiczne, w części związane z tragiczną historią naszego kraju. Losy tej gałęzi rodziny Stefana Żeromskiego dotychczas istniały tylko w przekazie rodzinnym.
  • Wyjaśnienie nieporozumień dotyczących żyjących najbliższych krewnych Stefana Żeromskiego.
    W czasie obchodów stulecia niepodległości Polski, przy okazji uroczystości nadania Stefanowi Żeromskiemu Orderu Orła Białego pojawiły się nieporozumienia dotyczące żyjących krewnych Pisarza. Misją strony jest przedstawienie jedynych obecnie żyjących i najbliższych krewnych Stefana Żeromskiego.
  • Zwrócenie uwagi na konieczność ustanowienia w Warszawie reprezentacyjnego miejsca informacji i pamięci o wielkim polskim pisarzu, sumieniu narodu, literacie i społeczniku, który był artystycznym i ideowym przewodnikiem wielu pokoleń polskich czytelników.
    Twórczość Stefana Żeromskiego jest dobrem ogólnonarodowym i powinna mieć swoje trwałe upamiętnienie w stolicy, w której żył i tworzył. Symbolem tego jest finał życia i twórczości pisarza, który dokonał się w Warszawie na Zamku Królewskim. W centrum Warszawy, w okolicach Zamku Królewskiego mieszkała siostra pisarza, Bolesława Żeromska i później jej dzieci, wnukowie i prawnukowie. Stolica Polski jest najważniejszym miejscem do upamiętnienia życia i dzieła Stefana Żeromskiego.
    Warszawa jest zobowiązana Pisarzowi takie miejsce stworzyć.

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Członek Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego
kontakt@drpiwowarczyk.pl
www.drpiwowarczyk.pl

Script logo
Design marcinkaczmar.pl